Vittoria Mostro Trail G2.0 Tire TLR 29x2.6 Black
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- In stock
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
- Tread design engineered to deliver unparalleled speed and control on the trails
- Featuring a new V-formation tread pattern with alternating mid and center lugs adorned with pronounced trailing edges, Mostro ensures unwavering stability across rocks, roots, and loose surfaces
- Progressive siping and surface stepped technology, enhances traction and cornering prowess while facilitating rapid acceleration. Riders can experience enhanced braking stability and control courtesy of Mostro's distinctive trailing edges, similar to an anchor gripping the earth
- Reinforced nylon 60 TPI + Anti-puncture Belt
- 4C Graphene
- E-Bike Ready
| Model | Mostro Trail |
| Size | 29" |
| Width | 2.6" |
| Casing | Reinforced Nylon and Anti-puncture Belt |
| TPI | 60 |
| Compound | 4C Graphene |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 1140g |
| E | Bike-ECE-R75 |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.