Stan's Crest MK4 LTD Front Wheel - 29 12 x 100mm Center-Lock Black
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- Low stock - 2 items left
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
The Crest MK4 LTD wheels combine Stan’s flagship MK4 rim design with the robust E-Sync hub. For a limited time the MK4 LTD is a performance wheelset at an incredible price point! Laced with premium Sapim Race spokes and brass nipples laced to the extra-durable E-sync hub featuring chromoly steel axles and double row Enduro bearings and special heat treated steel ratchet rings making it the perfect choice for traditional and e-bike use.25mm rim width optimized for Gravel and XC tires up to 2.3” Light and durable 6069 aluminum with welded joint and reinforced spoke bed BST Asymmetric design combines Stan’s legendary easy tubeless inflation with a stronger more balanced wheel build E-sync hubs with Enduro bearings for relabile performance Includes Tubeless Tape and Valve 3-year rim warranty with 1-year crash replacement
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Alloy |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.