Industry Nine Whisp 29" Front Wheel 15x110 Black
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- Low stock - 1 item left
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
- Ultralight 29mm XC/Gravel optimized rim with a smooth, nimble ride feel
- - Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- - Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- - Locally reinforced nipple areas to shave off unnecessary weight
- - Solix hubs have a five-pawl freehub quietly integrating with a 121 tooth drive ring for 605 points of contact translating to an ultra-fine .59° engagement
- - Sapim CX-Ray spokes
| Model | Whisp |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | Whisp |
| Internal W | 29mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Black |
| Weight | - |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.