Industry Nine Wanderer 29" Front Wheel 15x110 Black
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- Low stock - 1 item left
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
- 27mm Bikepacking carbon rim optimized for durability, comfort, and reliability
- - Convergence Rim Technology increases vertical compliance allowing the wheel to absorb bumps, vibrations and impacts from the terrain, enhancing stability and control in challenging riding conditions
- - Ideal spoke tension balance, fatigue reduction, and longer-lasting wheel build
- - Reinforced nipple bed, improved tire seating, and effortless inflation
- - Asymmetric shape features a 2mm offset and 6 degrees articulation angle
- - Sinuous profile spoke face aligns the nipple seat to the spoke angle
- - Hydra 2 hubs have a 65% thicker axle, larger 6903 bearings with labyrinth seals, enlarged pawl pockets, a refined drive ring, an extra tooth on each pawl, and 0.41° engagement
- - Sapim Race spokes
| Model | Wanderer |
| Size | 29" |
| Front/Rear | Front |
| Axle/Spacing (mm) | 15x110 |
| Hub | Hydra 2 |
| Hole | 32 |
| Brake | 6-Bolt |
| Rim | Wanderer |
| Internal W | 27mm |
| Depth | 21mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black/Black/Black |
| Weight | - |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.