ENVE M6 Wheel Rear 29'' / 622 Holes: 28 12mm TA 157mm Disc Center Lock SRAM XD
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- In stock
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
- TECH SPECS
| Axle Type | 12mm TA |
| Freehub Body | SRAM XD |
| Hub Model | ENVE INNERDRIVE |
| Hub Spacing | 157mm |
| Position | Rear |
| Rim Color | Black |
| Rim Construction | Carbon |
| Depth | 21mm |
| Rim Drilling | 28 |
| Rim Internal Width | 29mm |
| Rim Material | Carbon |
| Rim Model | M6 |
| Skewers Included | No |
| Spoke Type | CX-Ray Straight Pull |
| Wheel-Brake Comp. | Disc Center Lock |
| Wheel Diameter/ISO | 29 / 622 |
| Wheel Tire Type | Tubeless |
| Wheel Weight | 788g |
| Rim inner width range | 28-34.9mm |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.