ENVE Composites SES 4.5 Pro Front Wheel - 700 12 x 100 Center-Lock Black
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- In stock
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
SES 4.5 PRO wheels were designed for cyclists seeking the ultimate wheelset where low weight aerodynamics and rolling efficiency meet. PRO-series product has been developed in direct collaboration with the world’s top racers and represents the pinnacle of innovation—engineered and built for race-winning performance. The core of the 4.5 PRO wheel is the PRO Hubset which brings ENVE’s proven INNERDRIVE technology to an ultralight straight-pull hub shell. The INNERDRIVE PRO hub goes head to head with the lightest hubs out there without sacrificing the stiffness required by the world’s best.New rim laminate using higher modulus lower areal weight carbon fiber rim is optimized to further improve tubeless tire and rim reliability with a hookless bead design that allows for the precise rim dimensions required to achieve the best tubeless performance Ultralight PRO Innerdrive Hubset with PRO Ceramic Bearings low-friction bearing cages stainless steel races and low-contact seals reduce drag and increase rolling efficiency Premium Straight Pull hubs utilize equal spoke lengths with an anti-twist spoke design for improved wheel strength and performance Molded Spoke Hole Technology offers a variety of benefits that ultimately result in a more durable and reliable carbon fiber rim and wheel 49mm front depth and 25mm internal rim width is optimized for 23.5mm tires. For use with Tubeless tires only
| Rim Width (Internal) | 23.5 |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta Long 56-74mm |
| Color | Black |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.