ENVE Composites M6 Front Wheel - 29" 15 x 110 Center-Lock Black
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- Low stock - 6 items left
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
The all-new M6 is ENVE’s flagship every day any-trail wheel developed for all the bikes riders and trails between cross-country and gravity racing disciplines. Like all new M Series wheels the M6’s rims feature unique shapes and constructions front and back. To accommodate the modern trail rider’s preference for 2.4-2.5” wide tires the M6’s front rim features an internal rim width of 32mm and the rear is 29mm.The front rim’s additional width and lighter construction maximize compliance traction and tirestability Wide Hookless Bead - Trail optimized anti-pinch flat protection Innerdrive hubs with CX Ray straight pull spokes Brass external nipples with Nyloc threaded locking insert Built for Cross-Country Down-Country Trail Applications Approved for E-bike usage - Up to 75nm Backed by ENVE’s 5-year Factory Warranty and Incidental Damage Protection
| Rim Width (Internal) | 32 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.