ENVE Composites M5 Pro Front Wheel - 29" 15 x 110 Center-Lock Black
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- In stock
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
The M5 Pro marks a new era in M Series cross-country wheels raising the bar for speed efficiency and toughness. It is the result of a more than 4-year development project during which ENVE worked closely with its professional athletes to create something that would give the fastest endurance athletes an edge. Unique front and rear rim construction combined with an all-new shallow rim shape offer an unmatched blend of characteristics designed to go farand fast.The front rim is more compliant to allow the wheel and tire to contour over and around terrain reducing the jarring sensations of repeated frontal impacts Wide Hookless Bead - XC optimized anti-pinch flat protection Innerdrive hubs with CX Ray straight pull spokes Alloy external nipples with Nyloc thread-locking Built for cross-country race applications Backed by ENVE’s 5-year Factory Warranty and Incidental Damage Protection
| Rim Width (Internal) | 29 |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Black |
| Wheel Size | 29" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Rim Material | Carbon |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.