Industry Nine R50 Solix Wheelset 700c 12x100/142 TA XDR
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- Low stock - 1 item left
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
- Aero 50mm deep hooked carbon disc rim (33.5mm outer/22mm inner width) with a tubeless ready profile
- Exceptional stability in varying wind conditions
- Center Lock Solix hub mechanism keeps pedal power transfer consistent and predictable with 605 points of engagement and .59 degree engagement
- Compatible with 700x25-35mm tires with aero optimization for 28-30mm tires
- 260lb/118kg suggested rider weight limit
| Model | R50 |
| Size | 700c |
| Front/Rear | Front/Rear (XDR) |
| Axle/Spacing (mm) | 12x100/12x142 |
| Hub | Solix |
| Hole | 24/24 |
| Brake | Center Lock |
| Rim | R-Series |
| Internal W | 22mm |
| Depth | 50mm |
| Material | Carbon |
| Type | Tubeless |
| Color (H/S/R) | Black |
| Weight | 1410g |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.