Reserve Wheels Reserve E30 HD / 31 DH Wheelset - 29" 15 x 110/12 x 148 Center-Lock MicroSpline Carbon I9 1/1
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- In stock
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
E30 HD wheelsets offer the perfect balance of stiffness performance durability and weight. Achieve more traction and stability to increase confidence while squaring off turns and diving for the inside lines; these wheels deliver quick acceleration and pop to get the entire bike lofted into the air and carry momentum over the toughest obstacles.Designed for Trail all mountain and enduro E-riding Reinforced rim bed for impact resistance Asymmetrical rims build stiffer stronger and more reliable wheels by improving the bracing angles and equalizing the spoke tensions between the drive and non-drive side spokes. Rated for e-bike use
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 31 |
| Cassette Body Type | Shimano Micro Spline |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 29" |
| Designed for ebike | Yes |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.