Reserve Wheels Reserve 30 HD Wheelset - MX 29"F/27.5"R 15 x 110/12 x 148 6-Bolt XD Carbon DT350 DEG 90pt
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- In stock
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
Reserve 30 HD wheels feature a 30mm internal width that supports 2.3-2.5" tires and the thick rim beads stand up to the abuse of tough rocky steep tracks ridden at elite speed. While DH rims see greater single impacts nothing beats the full weekend of regular abuse that an EWS race dishes out. To say nothing of the infamous 'Anti-Grip' and the rocks buried within the moondust in the Andes of Chile.Designed for DH riding and racing Carbon fiber construction with 4mm asymmetric offset Reinforced rim bed for impact resistance Rated for e-bike use Ships with rim tape installed tubeless-ready valves and cards identifying the builder of each of your wheels Backed by a lifetime warranty
| Rear Axle | 12mm Thru x 148mm |
| Rim Width (Internal) | 30 |
| Cassette Body Type | SRAM XD |
| Front Axle | 15mm Thru x 110mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 27.5" |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | 6-Bolt Disc |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.