Reserve Wheels Reserve 25 GR Wheelset - 700 12 x 100/12 x 142 Center-Lock XDR Carbon I9 Road Classic
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- Low stock - 2 items left
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
Reserve wheels are built on the highest quality carbon rims on the market. Everything from the thickness of the rim beads to the external spoke hole reinforcements comes purely from experience of knowing what riders need at every level-from international racing to your local trails.Built with standard high-quality components including j-bend spokes (28 count) and Sapim mechanically locking nipples Ships with rim tape installed tubeless-ready valves and cards identifying the Santa Cruz builder of each of your wheels Backed by a lifetime warranty
| Rear Axle | 12mm Thru x 142mm |
| Rim Width (Internal) | 25 |
| Cassette Body Type | SRAM XDR |
| Front Axle | 12mm Thru x 100mm |
| Valve | Presta |
| Color | Carbon |
| Wheel Size | 700c |
| Defined Color | Black |
| ISO Diameter | 622 / Road / 29" |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Rim Material | Carbon |
| Hub/Brake Compatibility | Center-Lock Disc |
| Hub Model | I9 Road Classic |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.