Fox Shox 36 Factory Fork 29" 44r 160mm Grip X Blk
- Free Domestic Shipping On Orders Over $100
- Low stock - 1 item left
- Backordered, shipping soon
- Add To Cart For Final Price
- Generative-designed lower legs with increased bushing overlap for decreased friction and increased sensitivity
- - Choose retuned Grip X damper with high speed compression, low speed compression, and low speed rebound controls or Grip X2 which also adds high speed rebound
- - Lower leg bypass channels relocated 90 degrees inboard, reducing friction
- - Factory Series with slippery smooth, ultra-durable Kashima stanchion coating
- - Double butted stanchion on damper side helps reduce weight
- - Bleeders allow for atmospheric pressure equalization providing more usable travel and better small bump sensitivity
- - EVOL air spring with enlarged negative air spring to assist with mid-stroke support
- - 180mm to 230mm rotor compatible post mount
- - Lightweight Kabolt X thru-axle, floating axle
- - Integrated 4-point mud guard attaches to seal flanges, instead of the bleeder ports (guard sold separately)
- - 2.6" max tire size
- - Weight approximately 1920g (29" 160mm Grip X)
| Model | 36 |
| F | S |
| Wheel Size | 29" |
| Steerer (Stem/Race) | Tapered (28.6/40mm) |
| Offset | 44mm |
| Travel | 160mm |
| Spring Type | Float Evol Air |
| Brake Mount | Disc Only (PM-180) |
| Dropout | 15x110mm Boost |
| Weight | - |
| Color | Shiny Black |
Shipping Policy
Components:
All component items (wheels, drivetrains, suspension, brakes, etc.) ship within 1–4 business days of purchase.
Bicycles:
Complete bikes typically ship within 2–3 weeks due to build, tuning, and inspection times. You will receive tracking information as soon as your order is ready to ship.
Riding Gear & Apparel:
Riding gear and apparel orders (helmets, jerseys, gloves, etc.) ship within 1–3 business days.
Returns & Exchanges:
If you received the wrong size or wish to exchange an item, it must be returned in original condition—unused, uninstalled, and with all packaging intact.
For full details, please see our Refund Policy before initiating a return.